Visegrad Grants - Visegrad+ Grants - Strategic Grants

Pályázati cél: A Visegrádi Alap feladata a V4-et alkotó országok közötti szorosabb együttműködés elősegítése. Az Alap fő célja, hogy az emberek- és az intézmények-közti kapcsolatokat erősítse Közép-Kelet-Európában azáltal, hogy támogatást nyújt civil, társadalmi kezdeményezéseknek. Ennek keretében került meghirdetésre a legalább három visegrádi ország partnerségét támogató Visegrad Grants, Visegrad+ Grants és Strategic Grants program.

Pályázati beadási határidő: 2024. június 1. és 2024. október 1.

Bővebb tartalom

Visegrad Grants - Grants Visegrad+ Grants - Strategic Grants

A Visegrádi Alap feladata a V4-et alkotó országok közötti szorosabb együttműködés elősegítése. Ennek érdekében került meghirdetésre a legalább három visegrádi ország partnerségét támogató Visegrad Grants, Visegrad+ Grants és Strategic Grants program.

A programjavaslatnak tartalmaznia kell költségvetési tervet, melyet pozitív elbíráslát követően az Alap részben, bizonyos részcélokhoz kötötten vagy egészben, a teljes projektköltségre vonatkozóan támogathat. Az egyes programok kapcsán a kiíró 3 költségvetési kategóriát különböztet meg: a 10 000 € alatti, a 10 000 – 30 000 € közötti és a 30 000 € feletti költségkategóriákat.

A Visegard Grants program keretében a Visegrádi Négyek legalább 3 országot érintő, legalább 3 partner részvételével megvalósuló, és legfeljebb 18 hónapig tartó együttműködések támogathatók. A támogatott projekteknek programspecifikus témakörökhöz kell kapcsolódnia.

A Visegrad+ Grants program olyan, maximum 18 hónap időtartamú együttműködéseket támogat, melyek résztvevői közül legalább 3 partner a V4 különböző országaihoz és legalább egy a Nyugat-Balkán / Keleti Partnerség országaihoz tartozik (min. 4 partner).

A Strategic Grants mind a négy visegrádi ország közös partneri együttműködése, mely legalább 12, de legfeljebb 36 hónapig tartó projekteket támogat évente.

Pályázat beadási határidő: 2024. június 1. és 2024. október 1.

Követelmények:

A Visegrad Grants és Visegrad+ Grants programok a következő témakörökhöz kapcsolódóan pályázhatók:

- Kultúra és közös identitás:

• közös alkotású, vagy közösen bemutatott kortárs művészeti projekt vagy termék megvalósítása
  • közös történelmi és/vagy kulturális örökségre reflektáló tevékenységek megvalósítása
  • önkormányzatokkal, civil szervezetekkel együttműködve közös kulturális projekt megvalósítása

- Oktatás és kapacitásbővítés:

• oktatási intézmények közötti együttműködés a további hallgatói, oktatói, kutatói mobilitás elősegítése
  • 21. század követelményeinek megfelelő készségfejlesztésre fókuszáló oktatási módszerek kidolgozása

- Innováció, K+F, vállalkozásfejlesztés:

• innovációval, új technológiákkal és kutatással foglalkozó, regionális és ágazatközi projektek megvalósítása

- Demokratikus értékek és média:

• a média- és információs műveltség javítására, a dezinformációval szembeni ellenálló képesség fejlesztésére irányuló projektek megvalósítása
  • a V4 régióhoz kapcsolódó témakörök jobb médiamegjelenésére, az információkhoz való szélesebb körű hozzáférésre irányuló projektek megvalósítása

- Regionális fejlesztés, környezetvédelem és turizmus:

• Új megoldásokat, tevékenységeket kínáló projektek megvalósítása az éghajlatváltozás elleni küzdelem és a környezetvédelem kapcsán
  • Új megoldásokra fókuszáló helyi és regionális városfejlesztés, várostervezés és infrastruktúrafejlesztés

- Társadalmi közösségépítés:

A Strategic Grants program minden évben más stratégiai prioritások mentén pályázható. A 2024-ben meghatározott irányvonalak:

• Ukrajna és az EU szomszédság támogatása,
  • a dezinformáció és félretájékoztatás elleni küzdelem,
  • emberek közötti kapcsolatok, helyi közösségek összefogásának népszerűsítése.

A témakörökhöz kapcsolódóan az Alap a környezetvédelemre és fenntarthatóságra fókuszáló javaslatokat is megfogalmaz (lásd: melléklet)

Az Alap 11 elszámolható költségkategóriát határoz meg:

• Nyomtatás és publikáció
  • Bérlés és kapcsolódó műszaki szolgáltatások
  • Szakértői díjak
  • Szállás és vendéglátás
  • Utazás és szállítás
  • Fordítás költségei
  • Díjak és elismerések
  • Irodaszerek
  • Promóció és marketing
  • Szerzői jogok és licenszek