Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Kőmérő Kft.

A geotechnika-kőzetmechanikán belül végez mérési, tervezési és szakértői jellegű feladatokat a Kőmérő Kft. A vállalkozás egyik fő fókuszterülete, egyben dinamikusan fejlődő üzletága a térinformatika. Munkájukat olyan hosszú távú cél fókuszban tartásával végzik, hogy megőrizzék a vállalkozásnál koncentrált szaktudást, tudásukat folyamatosan fejlesztve pedig a geotechnika-kőzetmechanika szakterület elismert és megbízható piaci szereplői legyenek. Duális hallgatóikkal kapcsolatban az elsődleges cél a magas szintű, a cég tevékenységéhez illeszkedő szakmai ismeretek átadása.

A CÉG

A Kőmérő Kft. a geotechnika-kőzetmechanika szakterületen belül felmerülő mérési, tervezési és szakértői jellegű feladatok megoldására specializálódott vállalkozás. Már számos, meglehetősen komplex feladatot végeztek el sikeresen olyan speciális szakterületeken, mint például a radioaktívhulladék-elhelyezés, az új atomerőmű telephelyének vizsgálata, a geotermikus energiakinyeréshez, a szénhidrogének kutatásához vagy más, nagyszabású építési és környezetvédelmi beruházásokhoz kapcsolódó vizsgálatok. Emellé társul a GIS-alapú szakértői rendszerek fejlesztése, mint új és dinamikusan fejlődő üzletág, amely mára az egyik fő fókuszterületükké nőtte ki magát. Munkájukat mindig a legújabb technológiák felhasználásával, magas tudományos és minőségi színvonalon végzik.

AZ INNOVÁTOR

A Kőmérő folyamatosan fejleszti az in situ kőzetmechanikai mérőműszereket és mérési módszereket, különös tekintettel a kőzetekben uralkodó feszültségek, valamint a kőzetek, talajok és építmények mozgási folyamatainak minél pontosabb meghatározására. Kőzetmechanikai-termodinamikai laboratóriumuk továbbfejlesztése a terhelőberendezések, a mérés- és műszertechnika, az alkalmazott mérési és értékelési módszerek, valamint az adatbázis-építés és -kezelés területén zajlik. Emellett korszerű, kapcsolt 3D-s numerikus modellezési kapacitások, illetve GIS-alapú, speciális szakértői értékeléseket támogató, leginkább webböngészőben futó szoftverek létrehozásával is foglalkoznak.

A DUÁLIS PARTNER 

A vállalkozás szándéka, hogy a duális hallgatók már az első időszaktól kezdve valódi, értelmes munkát végezzenek, és maradéktalanul be tudjanak illeszkedni a munkavállalói közösségbe. Az elsődleges cél a magas szintű, a cég tevékenységéhez illeszkedő szakmai ismeretek elsajátítása. Emellett azonban kiemelten fontosnak tartják azt is, hogy a duális hallgatók megismerkedjenek a cég munkakultúrájával, vezérelveivel és minőségi követelményeivel, tehát szervesen részt vegyenek a cég életében.

 A Kőmérő Kft. hosszabb távon is számít azokra a duális hallgatókra, akik már a hallgatói évek alatt is „fel tudják venni a fordulatszámot”. Jelenlegi kollégáik nagy hányada még az egyetemi gyakornoki programjuk keretében került a céghez. Azoknak a fiataloknak, akikkel kölcsönösen megfelelnek egymás elvárásainak, hosszú távú munkalehetőséget, kiemelkedő szakmai fejlődési útvonalat és karrierlehetőséget kínálnak.

DUÁLIS HALLGATÓ VOLTAM - Szabó Balázs

- Miért ezt a céget választottad a szakmai gyakorlatodhoz?

- A duális felvételi napon lehetőségem volt több céget is jobban megismerni, valamint elbeszélgetni a cégek képviselőivel, munkavállalóival. Míg több cégnél ez a beszélgetés nagyobb csoportokban, a Kőmérőnél egyénileg zajlott. Tetszett, hogy így egy kicsit közvetlenebb kapcsolatba kerülhettem a céggel. Csak néhány olyan vállalkozás volt, köztük a Kőmérő, akik konkrét példákat is tudtak mondani, hogy majd mivel fogok foglalkozni. 

- Milyen feladatokat láttál el a vállalkozásnál, mivel foglalkoztál?

- Foglalkoztam rövidebb automatizáló és méréselemzést segítő programokkal, segítettem egy belső használatú nyilvántartási szoftver elkészítésében és továbbfejlesztésében. A cég szakmai területei között van a térinformatika és a fotogrammetria, úgyhogy a feladataim között szerepel a webalapú térinformatikai rendszer fejlesztése, különböző funkciók megvalósítása, optimalizálása, illetve 3D modellek webalapú kezelése.

- Milyen ismeretekre tettél szert a cégnél, mit tanultál a gyakorlat során?

- Amikor idekerültem a céghez, egy 5 részből álló betanulási folyamat során több szakterülettel is megismerkedtem. Köztük a térinformatikai rendszerek működési elveivel, alkalmazásukkal, különböző programozási nyelvekkel, (tér)adatbázisokkal és ezeknek az adatbázisoknak a kezelésével. A betanulási folyamat végén kaptam az első komolyabb feladataimat, amikkel sikerült még jobban elmélyítenem a tudásomat. 

- Mi tetszett leginkább a cég életéből, működéséből, amit a gyakorlat alatt megtapasztaltál?

- Tetszett a cégen belüli munkafolyamatok sokszínűsége, a nyitottság a komplex és eltérő szakmai feladatok megoldására. Jó volt látni, hogy a cégen belül a különböző szakterületek egyesítésével milyen hatékonyan és jól lehet kezelni bizonyos problémákat. Érdekes volt megtapasztalni azokat a sikereket is, amiket a hétköznapi munkafeladatok mellett a dolgozók több szakmai területen elértek mind itthon, mind külföldön.