Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Beszélgetés Szarka Áronnal a B2 Transzdiszciplináris Szakkollégium elnökével


PTE MIK

A B2 Transzdiszciplináris Szakkollégium elnökével, Szarka Áronnal beszélgettünk arról, hogy milyen érzés egy kreatív és szorgalmas kari kötődésű közösséghez tartozni, milyen lehetőségekkel és ambíciókkal várja a szakmájuk iránt elkötelezett hallgatókat.

1.      Mit ad a B2 Szakkollégium a hallgatóknak? 

Aki hozzánk jelentkezik, az egy olyan jó hangulatú közösség tagja lehet, mely nemcsak a szakmai fejlődést, hanem a társadalmi felelősségvállalást is szem előtt tartja. Ennek szellemében a tanév során különféle előadásokat, workshopokat és képzéseket tartunk, melyeket a tagságunk érdeklődésének megfelelően alakítunk ki. Így olyan további képességek elsajátítására és kapcsolati tőke kiépítésére nyílik lehetőség, melyeknek köszönhetően a hallgatók nemcsak az egyetemen vagy a kutatási területük elmélyítésekor lesz hasznos, hanem később a pályázatokon vagy az önéletrajzban is.

Tagunk a PTE bármely hallgatója lehet, ezáltal más szakok szemlélete is megismerhető, mely által újabb perspektívákat teszünk elérhetővé szakkollégistáinknak. Jelenleg építészek, építőmérnökök, gépészek, villamosmérnökök, informatikusok, ipari termék- és formatervezők és egyéb műszaki terület képviselői, művészek valamint bölcsészek (régészek, tanárok) a tagjaink, de várjuk más szakterületeken motivált tagok jelentkezését is. Az interdiszciplin megközelítés segítségével komplexebb képet tudunk alkotni, a saját tudományterületünkről és a világról is.

Összefoglalva a B2 Szakkollégium egy olyan aktív és inspiratív közösség, melynek tagjaként olyan tapasztalatra, tudásra és kapcsolatra van lehetőség szert tenni, mely nemcsak az egyetem élet során, hanem azon túl is hasznos lesz.


2.      Milyen tevékenységek zajlanak a Szakkollégiumban?  

A már korábban említett előadásokra, programokra, képzésekre és workshopokra példákat hozva, visszatérő programjaink közé tartoznak:

-    a „Lakni kell” workshop, mely a hajléktalanság témája köré tervezett érzékenyítő és őket segítő projektmunka,

-    a Jamboree, ami idén sok év után tér vissza, és szintén egy több napos hallgatói workshop

- minden szemeszterben tartunk különböző tervező programok megismerését, illetve kezelésének fejlesztését célzó kurzusokat,

-    szakmai előadásokat és beszélgetéseket szervezünk a B2 Szakkollégium féléves programjának tematikájához illesztve,

-    mentortovábbképzéseket adunk tagjainknak és más hallgatóknak,

-    közösségi építéseket szervezünk, ilyen volt például a 2011-es Makovecz Imre Emlékest a Balokány tónál, A Több, mint gyár a Pécsi Bőrgyár búcsúztatására, a számos POSZT installáció, a Kutatók Éjszakájának PTE MIK-es terei a Zsolnay negyedben, az EDUCATIO fesztivál pécsi pavilonja, a Zé-Hair fodrászat és a Kistányér étterem belsőépítészete, az orfűi NEST, valamint számos általános és középiskolai építésünk. Természetesen alma materünk rendezvényein is installálunk (Nyílt nap, Pollack Expo, Gólyabál, valamint a Kutatók Éjszakája)

-    az Ugatúra - mely Pécs kutyabarát közösségét célzó állatbarát túra.

A programok tekintetében a változatosságra és a tagságunk szakmai fejlődésére törekszünk. Az általunk szervezett programok mellett számos versenyen veszünk részt, mint társszervező és résztvevő. Ilyenek például a Solar Decathlon Europe nemzetközi Innovációs házépítő verseny az ökológia jegyében, vagy a Tudományos és Művészeti Diákköri Konferencia, hogy csak kettőt említsek.

 

3.      Hogyan lehet bejutni?

 

A népmesei formulával élve, három ,,próbát” kell kiállni a hozzánk jelentkezőknek.

Minden év szeptemberében meghirdetjük a tagfelvételt.

Elsőként a jelentkezőknek egy rövid kérdőív kitöltése után egy önéletrajzot kell elküldeniük nekünk emailben. Második körben egy jóhangulatú beszélgetésen/meghallgatáson kell részt venni. Ha minden jól megy és a bíráló bizottság úgy dönt, hogy felvételt nyer, akkor egy szemeszterig Junior tagként tevékenykedik a felvett hallgató. Ez annyit tesz, hogy a B2 vérkeringésében és programjaiban aktívan részt vesz. A harmadik és utolsó „próbaként” a félév letelte után - ha a tagság többi része is úgy dönt - teljeskörű B2-es tagnak mondhatja magát. Fele országot, és királylányt/királyfit nem tudunk ígérni, de vannak olyan tagjaink (Alumni tagság), akik sok év múltán is visszajárnak programjainkra, hogy tudást adjanak át, vagy csak felidézzék a régi szép emlékeket.

 

4.      Milyen szakos hallgatóknak érdemes vagy ajánlott csatlakozni?

Általában véve építész és építőművész hallgatók jelentkeznek, de ezek mellett bármilyen szakról szívesen várunk tagokat. Más szakokról jelenleg ipari termék- és formatervező mérnökünk, régészünk és gépészünk van, illetve volt már gazdasági informatikusunk is és reméljük, hogy a sor csak bővülni fog.

 

5.      Milyen terveitek vannak a jövőre tekintve? Van valami új projekt, amin dolgoztok?

 

Az B2-es elnökségének nevében mondhatom, hogy folyamatosan dolgozunk azon, hogy ez a szerencsétlen helyzet után szeptemberben újult erővel vághassunk bele a sűrűjébe. A következő félévünk/évünk az újrahasznosítás és az otthon teremtés jegyében fog főként zajlani, és programjaink ehhez a témakörhöz kapcsolódnak. Megszervezésre fog kerülni az Építész Jamboree, ami egy többnapos workshop, ahová majd az egész országból várjuk az építész hallgatók jelentkezését és a fent említett felvetésre, témára adunk építészeti válaszokat, megoldásokat. Továbbá a pécsi szakkollégiumokat összefogó eseményen is dolgozunk. Mindezek mellett számos más programunk is lesz, amire várunk szeretettel mindenkit.

 

6.      Miért jó Pécsett MIK-es hallgatóként megélni az egyetemi éveket?

 

Hogy a rövidebb válasznál maradjak. Az egyetemi tanulmányok által a tanárokkal jó kapcsolatot lehet ápolni, mivel az órákon közvetlen légkör alakul ki. A színvonalas oktatás és események mellett a hallgatótársakkal szoros kapcsolatot lehet kialakítani, ami a szakmai fejlődés és a jó történetek táptalaja. Nehéz leírni, hogy miért is jó. Itt kell lenni és meg kell tapasztalni. De abban biztos lehetsz, hogy a megkérdezel egy ,,Pollackost”, hogy miért érdemes ide jönni, akkor hideg élelem legyen nálad, mert a jobbnál jobb történetek garmadáját hallgathatod végig.

 

Riportot készítette: Murai Barbara

2020.07.08.