„Fenntartható Nyersanyag-gazdálkodási Tematikus Hálózat – RING 2017” projekt

Több mint 500 tudományos publikációt eredményezett a most záruló „Fenntartható Nyersanyag-gazdálkodási Tematikus Hálózat – RING 2017” című EFOP-3.6.2-16-2017-00010 azonosító számú projekt.  A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a Miskolci Egyetemmel, mint konzorciumvezetővel, a Soproni Egyetemmel és a Szegedi Tudományegyetemmel együtt valósította meg a projekt célkitűzéseit. A kutatási együttműködés fókuszáltan a nyersanyag-gazdálkodás speciális területein, elsősorban másodnyersanyagok (hulladékok és maradékanyagok) hasznosítása mentén, környezetipari és energetikai alkalmazások fejlesztésére szerveződött.

Ennek eredményeként, a Miskolc - Szeged - Pécs - Sopron Gyűrű (RING 2017) mentén olyan kapacitások alakultak ki, amelyek a fókuszterületek vonatkozásában országos lefedettséget biztosítanak a konzorcium számára, és – hosszútávon fenntartható – ipari K+F+I-t megalapozó kutatási lehetőségeket jelentenek. Az elért eredményeket jelzi az is, hogy a programban résztvevő és együttműködő kutatók több mint 500 szakmai-tudományos publikációt jelentettek meg és minden elvárt szakmai-műszaki indikátort teljesítettek.

A Ring 2017 projekt öt fő alappillére a következő:

• Települési szilárdhulladék (TSZH), mint másodlagos nyersanyagforrás
  • Szennyvizek és szennyvíziszapok hasznosítása, alacsony CO2 kibocsátási technológiák
  • Lignocellulózok (fa alapú cellulózok) hasznosítása
  • WEEE – elektronikai és elektromos eszközök hulladékából értékes anyagok

kinyerése

•  Nagytömegű ipari és bányászati hulladékok és

melléktermékek innovatív hasznosítása

A felsorolt témákban elért szakmai–tudományos eredmények többek közt az International Project Week rendezvényeken váltak ismertté.

Ezek közül az első Pécsett volt 2018 novemberében. A Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara (PTE MIK) szervezésében a „Zero Waste” – „Hulladékból értéket” – hulladékgazdálkodási hallgatói workshop és innovációs tréning rendezvény is megvalósult. A nemzetközi projekthét keretében megrendezett konferencián a kutatók részéről 40 tudományos előadás hangzott el, melyek publikálására a konferenciakötetben nyílt lehetőség.

Hasonló rendezvénysorozat került megrendezésre Szegeden 2019 májusában, Sopronban 2019 októberében és online módon 2020 novemberében a Miskolci Egyetem szervezésében. Ezeken a rendezvényeken a pécsi kutatók is beszámoltak a projekt keretében végzett kutatásaik eredményeiről.

A projekt támogatásával számos hallgató is bekapcsolódhatott a munkába hallgatói kutatási ösztöndíjprogram keretében, eredményeikről a 2020 őszén megrendezett fiatal kutatói, hallgatói tudományos konferencián számoltak be. Az előadásokat absztrakt kötetben is megjelentettük.

A projekt eredményeként létrejött egy olyan kutatói hálózat, amely a projekt alappillérét jelentő öt kutatási tématerületen dolgozik majd tovább a jövőben is. Ez jelentősen elősegíti a nemzetközi pályázatokon (Green Deal, Horizon Europe, stb.) való sikeres részvételt.

A Ring 2017 projekt szakmai-tudományos eredményeit a Geosciences & Engineering című tudományos folyóirat különszámában – 25 tanulmányban – foglalták össze a projekt megvalósítói.

A projekt keretében érdemi eredmények születtek az alább kutatási témákban:

•  szennyvíziszapok kezelésének új módszerei
  •  másodlagos tüzelőanyagok előállításának optimalizációja vegyesen gyűjtött települési szilárd hulladékokból
  •  új hulladékfeldolgozó gépek fejlesztése
  •  roncsolásmentes, elektromos impedancia tomográf (EIS)

berendezés fejlesztése hulladéklerakók

feltérképezésére

• nagy hozzáadott értékű termékek gyártása

ásványi eredetű nyersanyagokból

• ipari hulladékokból készített

geopolimer kompozit termékek

építőipari felhasználásokra

• hulladékká vált lítium ion akkumulátorok, LCD és LED panelek, SSD meghajtók és egyéb elektromos eszközök újrahasznosítási lehetőségeinek feltárása
  • modern erdőgazdálkodási lehetőségek feltárása, lignocellulóz alapú bioüzemanyagok és bio-tüzelőanyagok előállítása
  • fa alapú hőszigetelő anyagok előállítása
  • nano- és ultraszűrési technológiák fejlesztése
  • biotechnológiai fejlesztések talaj és szennyvizek gyógyszer és zsír szennyezéseinek megtisztítására
  • biogáz előállítása biomassza forrásokból
  • CO2 megkötés mikroalgákkal
  • fotokatalitikus anyagok előállítása ásványokból
  • nanotechnológia

A 2017. július 1-jével indult és idén március 31-én zárult program az Európai Szociális alap és Magyarország Kormányának társfinanszírozásával valósult meg.