In Memoriam prof. dr. Mecsi József

Mecsi József (1945 – 2015)

Váratlan veszteség érte a magyar műszaki felsőoktatást, mérnökképzést, tudományos életet. Életének 70. évében elhunyt prof. dr. Mecsi József, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karának volt egyetemi tanára és dékánja.

Prof. dr. Mecsi József 1945. október 8.-án született Nagykanizsán. Építőmérnöki oklevelet a Budapesti Műszaki Egyetemen szerezte 1969-ben. 1970-től 1985-ig a Budapesti Műszaki Egyetem Geotechnikai Tanszékén a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Mechanikai Kutatócsoportjának tudományos munkatársa volt, 1985-1992 műszaki tanácsadóként dolgozott. 1991-től Mérnöki Iroda ügyvezetője. 1992-től meghívott előadó a Miskolci Egyetem Földtudományi Karán. 2001-től egyetemi magántanár a Miskolci Egyetemen. 2004-től a PTE Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar oktatója, 2005-től egyetemi tanára, 2005-2008-ig a kar dékánja. Az alapozás, földművek, geotechnikai tervezés, talaj és szerkezet kölcsönhatása tantárgyak témavezető oktatója. Dékáni munkásságának kiemelkedő szerepe volt a pécsi építőmérnök egyetemi szak beindításában és meghonosításában. A kar tudományos életének egyetemi szintre emelésében, valamint a Breuer Marcell Doktori Iskola eredményes működésében. Dékánsága alatt nagy hangsúlyt fektetett a kar tudományos tevékenységének nemzetközi tudományos életbe történő beintegrálásába, rangos nemzetközi konferenciák Pécsi Tudományegyetemen történő megszervezésére. Nemzetközileg elismert professzorként rangos külföldi egyetemek műszaki karaival való együttműködésekkel jelentősen hozzájárult a Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Kar egyetemi karként történő oktatási színvonalának emeléséhez. Dékánként is aktív oktatói tevékenységet folytatott, nagy türelemmel és szeretettel fordult hallgatói felé, akik ezt lelkes érdeklődésükkel és magas színvonalú tudományos hallgatói munkákkal hálálták meg szeretett professzoruknak.

2014. évtől a Veszprémi Pannon Egyetem Mérnöki Karának volt egyetemi tanára.

Pályája során kiterjedt szakmai-közéleti tevékenységet folytatott hazai és nemzetközi szervezetek tagjaként:

* A Budapesti és Pest Megyei Mérnöki Kamara alelnöke, a Geotechnikai Tagozat korábbi, alapító elnöke.

* A Magyar Mérnöki Kamara Oktatási Bizottságának elnöke.

* Nemzetközi Talajmechanikai és Geotechnikai Szövetség (ISSMGE) TC 204 bizottságának vezetőségi tagja.

* A Nemzetközi Talajmechanikai és Geotechnikai Szövetség (ISSMGE) Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke.

Főbb kutatási témái:

* Korszerű mélyépítési módszerek alkalmazása műemléki és városi környezetben.

* Épületkárosodások vizsgálata, a helyreállítási lehetőségek bemutatása.

* Terheléssel szilárdságukat növelő anyagok a geotechnika számításban.

* Épületalapozások süllyedésével kapcsolatos elméletek kidolgozása.

* A talajkörnyezetbe illeszkedő korszerű építési módszerek, megtámasztó falak.

Közel ezer szakvéleményt - geotechnikai tervet készített épületkárosodások, felszínsüllyedések, mélygarázsok, gátszakadások, alagútbeomlások, új mélyépítési technológiák témakörben. Kiemelt szakterülete az építmények káreseteinek vizsgálata, elemzése. Összességében több mint ezer terv és szakvélemény készítése a 42 éves mérnöki gyakorlat alatt.

Nemzetközi referált szakértői munkái közül jelentősebbek: Izraelben a Tel-Aviv Ashdod kikötő tömörítése vibroflotációs technológiával. Azerbajdzsán Baku kikötő kavicscölöpös alapozása. A jelentősebb szakértői munkái közül a régiónkat is érintők: Az M6 -os autósztráda Bátaszéki alagút beomlásának vizsgálata. Az ajkai vörös iszap tároló gáttest átszakadásának vizsgálata és szakértése. Nádor Szálló és a Kossuth téri mélygarázs résfalas kihorgonyzása. Zsolnay szobor károsodásának vizsgálata és cölöp- megerősítése.

Kutatómunkájának eredményeit számos tudományos közleményben, könyvben, szakmai cikkben foglalta össze. Az összes publikációk könyvek, folyóirat és konferencia cikkek, nemzetközi konferencia előadások száma több mint 180, többségük idegen nyelven. A független hivatkozásai száma több mint 100.

Tudományos tevékenysége során számos nemzetközi tudományos konferenciának volt vezető előadója és szervezőbizottsági tagja. Referálóként a Nemzetközi Alagútépítési Szövetség (ITA) Világkonferenciáján, generál riporterként (Moszkva 2010), panel előadóként, európai, Duna- európai és világkonferenciákon: Hamburg, Tokió, Shanghai, Constanza, Ljubjana, Pozsony színhelyeken.

Eredményes szakmai munkásságának elismeréséül részesült Széchenyi professzori ösztöndíjban, Hollán Ernő Mérnök díjban, kiemelkedő szellemi alkotása díjban, Pro Facultate Renum Metalicarum és Award of Appreciation for superior ledership in Engineering education díjakban.

A Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karán leköszönő dékánként azzal a jelmondattal búcsúzott: „A tisztességes munka nyugalmat ad”. Mecsi József munkáját tisztességgel végezte. Tudományos munkásságának eredményeit és emlékét tisztelettel megőrizzük. Nyugodjon békében.

Temetés időpontja és helyszíne:

2015. február 20. 13:00, Budapest, Farkasréti temető