Intelligens Energia Európa

Megjelent a Versenyképesség és Innovációs Program (CIP) Intelligens Energia Európa pályázati program.

Forráskeret: 67 MEur (prioritásokra lebontva, adott összeget ld. ez egyes prioritásoknál)

Pályázók köre: a program tagállamaiban bejegyzett jogi személyek („public" és „private" egyaránt): EU27, Lichtenstein, Norvégia, Izland, Horvátország.

Egy konzorciumban minimum 3 partner minimum 3 tagországból származó partner szükséges, kivéve a kis projekteket támogató TS kulcstevékenység esetében (= min. 6Meur) önkormányzati energetikai beruházásokhoz, itt nem kell nemzetközi partnerség.

Támogatás intenzitás: 75%

Futamidő: max. 3 év

Projektkezdés: 2012. januártól

Pályázati dokumentumok

További információk

Prioritások és kulcstevékenységek

1. SAVE: energiahatékonyság (12 MEUR)

1.1 Energia hatékony termékek:

• az energia hatékony és fenntartható termékek piacát növelő akciók
  • zöld közbeszerzés támogatása
  • piacfelügyeleti eszközök fejlesztése az EU jogszabályok alkalmazására (ECO design és Energy labeling direktívák)

1.2 Ipari energetikai kiválóság:

• Szektor specifikus akciók egy adott ágazatban működő KKV-k energia hatékonyságának támogatására. Ágazatok: élelmiszeripar, italgyártás; tejipar; textilipar; műanyagipar; kerámia ipar, felület-megmunkálás, vasöntés és vegyipar.
  • Szektor semleges, nagyszabású programok az energia hatékonyság növelésére (pl. audit vagy pénzügyi támogatási programok, hulladékhő visszanyerés)

2. ALTENER: új és megújuló energiaforrások (16 MEUR)

2.1 Megújuló elektromos áram rendszerek

• Elosztó hálózatok fejlesztése, innovatív piaci eszközök bevezetése
  • Megújuló elektromos energia társadalmi elfogadottságának növelése
  • Szabályozás és adminisztratív eljárások egyszerűsítése

2.2 Megújuló energiaforrások a hűtés/fűtés területén

• biomassza, hőszivattyú, szolár energia rendszerekre való átállás támogatósa meglévő önkormányzati/ középületekben
  • intelligens távfűtési/hűtési hálózatok és menedzsment rendszerek kiépítésének támogatása

2.3 Bioenergia

• Szilárd biomassza: mezőgazdasági hulladék hasznosítását támogató akciók
  • Folyékony biomassza: nem mezőgazdasági folyékony biomassza hasznosítást támogató akciók (pl. háztartási sütőolaj)
  • Biogáz: mezőgazdasági hulladékból való biogáz termelés elterjesztését támogató akciók
  • Stratégiai kezdeményezések

3. STEER - Energia a közlekedésben (12 MEUR)

3.1 Energia hatékony közlekedés

• fenntartható városi mobilitási tervek kidolgozása
  • városi teherszállítás energiahatékonyságának csökkentése
  • környezetbarátabb szabadidős turizmus

3.2 Tiszta és energia hatékony járművek

• A „Tiszta járművek" EU irányelv (Clean Vehicles Directive) végrehajtásának támogatása
  • Egyéb specifikus akciók a környezettudatos vezetés, biztonság, tiszta és energia hatékony járművek területen

4. Integrált akciók (27 MEUR)

4.1 „Helyi energia vezetés" (local energy leadership)

• Fenntartható energia politikák támogatása a helyi hatóságok működésében: közvetlen tapasztalatcsere és kapacitásépítés tapasztalt és "tanuló" helyi önkormányzatok között. Tanuló önkormányzatok esetében EU12 régiók előnyben
  • Elvárt tevékenységek: „peer to peer" együttműködés, személyzet kölcsönös cseréje és hosszú távú "twinning" együttműködések kialakítása. Elvárt eredmények: fenntartható energiai akcióterv (SEAP) kidolgozása vagy fejlesztése és megvalósítása a projekt futamidő alatt, ill. fenntartható energia politikák „intézményesítése": meg kell jelenniük kompetens önkormányzati testületek által jóváhagyott tervekben, dokumentumokban. Fontos a helyi önkormányzati szereplők közvetlen részvétele és kötelezettség vállalása, azoké, akik SEAP beruházásokat tudnak végrehajtani.
  • Helyi energia adatokhoz való hozzáférés könnyítése az önkormányzatok és egyéb helyi szereplők (e.s. energia szolgáltatók) együttműködésével: energia használati adatok megosztását támogató együttműködések helyi kulcsszereplők (önkormányzatok és energia szolgáltatók vagy ESCO szervezetek) között SEAP-ok kidolgozása, megvalósítása és monitoringja céljából.

4.2 Helyi energetikai befektetések mobilizálása

• Technikai segítségnyújtás keret, projektfejlesztést és előkészítést támogat az önkormányzatok SEAP-jaiban szereplő beruházások végrehajtásához szükséges források megszerzésére. Minimális TS projekt méret: 400 eEUR, 15xörös méretű beruházást kell ebből előkészíteni, tehát minimum 6 MEUR-s összértékben. Több beruházási projektet is lehet koordinálni egy adott földrajzi területen belül egymással összefüggően.

Projekt futamidőn belül vállalni kell a beruházás elindítását - visszafizetési kötelezettség mellett. Pályázók: települési/városi/térségi/regionális önkormányzatok vagy önkormányzati társulások és egyéb szakértő és pénzügyi szervezetek: műszaki szolgáltatók, projektfejlesztő szervezetek, helyi bankok. Nem kell nemzetközi konzorcium, 1 tagországból több szervezet pályázik konzorciális formában: önkormányzati szervezet.

Projektvezető az önkormányzati szervezet kell, legyen, amely a beruházások elindításáért kötelezettséget tud vállalni. A pályázó önkormányzatoknál elvárás, h. rendelkezzenek SEAP-pal vagy avval, egyenrangú dokumentummal. Tehát vagy a COM-ot korábban aláíró és ezért SEAP-pal rendelkező önkormányzatról van szó vagy ennek hiányában testület által jóváhagyott egyéb dokumentummal kell igazolni az elkötelezettséget.

4.3 Energia hatékonyság és megújuló energia épületekben

• Integrált energetikai tervezés széles körű piaci elterjesztésének támogatása új építésű és/vagy felújított épületekben
  • Élenjáró, innovatív megoldások elterjedését, megismerését támogató akciót új építésű és/vagy felújított épületekben: integrált jó gyakorlatok terjesztése
  • Közel nulla energiaigényű épületek számának növelését támogató akciók az felújított épület állományban (pl. EPBD és RES irányelvek alkalmazásával)