Megjelent a TEMPUS IV. 2011-es pályázati felhívása
Az Európai Bizottság Oktatási és Kulturális Kulturális Főigazgatósága megjelentette a TEMPUS IV program ötödik pályázati felhívását. A TEMPUS 1990 óta működik, célja, hogy az Európai Unió partnerországaiban megvalósuló társadalmi és gazdasági reformtörekvéseket támogassa a felsőoktatási rendszereik modernizálásával.
A TEMPUS IV 2011-es pályázati felhívása keretében összesen 78,1 millió euróra pályázhatnak a felsőoktatási intézmények, projektenként 500 000 - 1 500 000 euró erejéig. További 12,5 millió euró lesz elérhető az Európai Bizottság későbbi döntése után az EU déli és keleti szomszéd régióira vonatkozóan.
Pályázatokat meghatározott nyugat-balkáni, kelet-európai, közép-ázsiai és mediterrán térségbeli országok felsőoktatási intézményeivel közösen lehet benyújtani az Európai Bizottsághoz 2012. február 23-ig.
A Tempus IV. főbb területei
-
Tantervi reform
A partnerországok által prioritásként meghatározott tudományágak tanterveinek modernizációja. A háromciklusú képzési rendszer, az ECTS és a fokozatok elismerési rendszerének alkalmazása. -
Intézményirányítási reform
Intézményvezetés. Hallgatói szolgáltatások. Minőségbiztosítás bevezetése. Intézményi és pénzügyi autonómia. Egyenlő és átlátható hozzáférés a felsőoktatáshoz. Nemzetközi kapcsolatok fejlesztése. - Felsőoktatás és társadalom
Vállalati kapcsolatok fejlesztése. Tanárképzés. A tudásháromszög (oktatás-kutatás-innováció) kiteljesítése. Továbbképzések a közszféra számára. Egész életen át tartó tanulás. Képesítési keretrendszer.
- felsőoktatási intézmények
- az európai felsőoktatást népszerűsítő, fejlesztő vagy az Európán belüli, illetve a nemzetközi együttműködésekben érdekelt felsőoktatási intézmények hálózatai, szervezetei, szövetségei
- állami vagy közintézmények (a felsőoktatáshoz kapcsolódó minisztériumok, országos vagy regionális szervezetek)
- országos vagy nemzetközi rektori, oktatói és hallgatói szervezetek
- állami vagy magánvállalatok
- kereskedelmi, szakmai kamarák vagy más szakmai szervezetek
- civil szervezetek
- társadalmi partnerek és képzési szervezeteik
- állami vagy közintézmények (a felsőoktatáshoz kapcsolódó minisztériumok, országos vagy regionális szervezetek
- Egyéni szakértők, ha bevonásuk indokolt és az összes partnerintézmény számára segítséget jelent a projekt céljainak megvalósításában.
Bővebb információ itt.