Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Kiemelkedő TMDK-aktivitás – megduplázott OTDK-siker!

Tar Béla híres filmjenek, a Werckmeister harmóniák egyik jelenetében, egy kocsmában záróra után Valuska, a film központi szereplője elmagyarázza a napfogyatkozást a kocsmában lévő embereknek, még pedig úgy, hogy eljátszatja velük a Nap és a Hold szerepét. A drámai pillanatban, amikor a Hold eltakarja a Napot mindenki átéli a sötétségtől és a hidegtől való félelmet, aztán ahogy újra előbukkan a Nap, egy emberként szabadul fel a kocsma népe, és mindenki a Nap körül igyekszik keringeni. Persze mindig van egy kocsmáros, aki azt mondja, záróra, és mindig van valaki más, aki azt mondja, még nincs vége... de mi köze mindennek a Tudományos és Művészeti Diákkörhöz? 

Mindössze annyi, hogy a hallgatói aktivitásnak ennek kell lenni az alapjának, az akarat, ami megmutat és elmagyaráz valamit másoknak, a szándék, hogy ezzel magával ragadja és motiválja a többieket, és a vágy, hogy egyenként képesek legyünk keringeni a Nap körül. Amikor ezt a film részletet a Bevezetés a tudományos és művészeti prezentációk módszereibe című, a TMDK-munkát segítő kurzuson megtekintették a hallgatók, szinte tapinthatóvá vált a fenti gondolat.

 

2024. december 10–12. Kari TMDK Konferencia

A 2024 őszén szervezett kari konferencia az utolsó abból a három konferenciából, amely lehetőséget ad a hallgatóinknak a 37. OTDK-ra való jelölés megszerzésére. Arra való tekintettel, hogy ez a konferencia időben a legközelebbi az országos megmérettetéstől, a korábbi statisztikáink szerint jellemzően növekszik a részt vevő hallgatók száma.

A PTE MIK a Tudományos és Művészeti Diákköri aktivitást továbbra is számos formában igyekezett és igyekszik támogatni, így a TMDK munka kari alapítású ösztöndíjak kritériumeleme lett, illetve a korábbi gyakorlatnak megfelelően a kari Tehetségtámogatási Bizottságon keresztül a PTE MIK égisze alatt működő két szakkollégium, a Juhász Jenő Szakkollégium és a B2 Szakkollégium vezetősége számára is folyamatosan hangsúlyozzuk a TMDK-aktivitás fontosságát. A fentebb vázolt helyzetben a kari TMDT magas hallgatói részvételt prognosztizált a konferencián, amely feltevés helyesnek bizonyult, és a hallgatói nevezések száma részint hozta az elvártat, részint pedig új rekordot állított be.

A 2024/2025-es akadémiai év őszi konferenciájára 58 nevezés érkezett, mely végül 9 szekcióban 55 bemutatott pályamunkát jelentett.

A 37. OTDK-ra való felkészülés három kari TMDK konferenciájának adatai

 

2023. november

TMDK konferencia

2024. április

TMDK konferencia

2024. december

TMDK konferencia

Nevezések száma

35

27

58

Bemutatott pályamunkák száma

29

25

55

Hallgatók/szerzők száma

31

31

75

Szekciók száma

6

5

9

Kari első helyezettek

6

5

9

Kari második helyezettek

4

3

6

Kari harmadik helyezettek

2

2

5

OTDK továbbjutott

23

18

48

 

A PTE MIK Tehetségtámogatási Bizottság saját alapítású ösztöndíja a TDK/TMDK-munka ösztönzésére

PTE MIK Tudományos és Művészeti Projektösztöndíj

Köszönhetően a PTE KTDT támogatásának, a PTE MIK TMDT, illetve döntően és az érdemi munka tekintetében a kar Tehetségtámogatási Bizottsága közreműködésével a 2024/25-es akadémiai év őszi szemeszterében is elindíthatta a Tudományos és Művészeti Projektösztöndíj programját.

A programon belül a hallgatók egyénileg vagy maximum három fő létszámban limitált csoportban, választott témavezetővel közösen pályázhatnak egy általuk megvalósításra szánt projekttel, amely projektnek alkalmasnak kellett lennie a TMDK konferencián való bemutatásra is.

Erre az ösztöndíjprogramra 780.000 forintot különítettünk el maximum 150.000 Ft/projekt támogatási lehetőséggel. A beadott 17 pályázatból 12 minősült támogatásra érdemesnek a teljes keret felhasználásával. Ez az ösztöndíjpályázat befolyásolta a 2024/2025-es akadémiai év őszi konferenciájának részvételi eredményét. Mind a 12 projekt elindult az őszi TMDK konferencián, a 12 ösztöndíjjal támogatott pályamunkából:

2 projekt első helyezést ért el
2 projekt második helyezést ért el
1 projekt harmadik helyezést ért el
és 1 projekt különdíjban részesült.

Minden PTE MIK kari TMDK konferencia önálló grafikai megjelenést kap egy olyan egységes dizájn formájában, ami megjelenik a programposzteren, a rezümékötetben, az okleveleken, a kari kivetítőkön és kari weblapon. A 2024/25-es tanév őszi konferenciának is saját dizájnja készült.

2024 szeptemberében kiadtuk az első PTE MIK OTDK Almanach című kötetet, amely válogatást tartalmaz a 35., illetve a 36. OTDK-n díjazott hallgatóink TMDK-munkáiból.




 

 

Rezümé kötet 2024 őszi konferencia digitális formátum:

https://mik.pte.hu/tmdk-palyazataink-1/tmdk-2024


 

2025. január NTPHHTDK-24-0076 projekt: A jövő mérnökei

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő a Nemzeti Tehetség Program végrehajtásának 2024/2025. évi cselekvési programja alapján pályázatot hirdetett az Országos Tudományos Diákköri Konferencián, valamint tudományos műhelyein való részvétel és a lebonyolítási feladatok ellátása támogatására, mely pályázaton a Pécsi tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara az őszi és tavaszi TMDK rendezvényére 3.500.000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert. A pályázat célja az OTDK, valamint a hazai tudományos diákköri műhelyek és rendezvényeik támogatása, hallgatók mentorálása, tudományos, szakmai attitűdök kibontakoztatását segítő kurzusok, rendezvények, kerekasztal-beszélgetések szervezése, középiskolai diákok bevonása és mentorálása.

37. OTDK KONFERENCIA utolsó simítások – OTDK Gála Konferencia

Az OTDK rendszerében a 37. OTDK konferenciára ténylegesen nevezett hallgatói létszám a 36. OTDK-nevezésekhez képest drasztikus növekedést mutatott:

 

2023.

OTDK konferencia

2025. december

OTDK konferencia

Nevezések száma

26

54

Szekciók száma

3

6

 

A PTE MIK nevezett hallgatói eredményes szereplését elősegítendő hagyományteremtő szándékkal 2025 áprilisában megvalósult az első OTDK Gála Konferencia. Ez a rendezvény alkalmat adott az OTDK-ra nevezett hallgatók számára az OTDK-szereplés előtt kari közegben előadni a prezentációjukat. A rendezvény célja kettős volt: részint a TMDK-mozgalom népszerűsítését szolgálta, részint pedig igyekezett garanciákat nyújtani arra, hogy a hallgatóink ténylegesen is elmenjenek az országos versenyre és ott felkészülten szerepeljenek.

Az OTDK Gála konferenciára felkért 54 nevezett pályamunkából 26 pályamunkát bemutattak a hallgatók az országos verseny előtt. Számos esetben minősült nagyon hasznosnak a gyakorlás lehetősége, illetve a konferenciát követő tanári zsűri kritikai észrevételeinek prezentációkba való beépítése.

 

37. OTDK KONFERENCIA

It’s showtime, folks! – azaz Színpadra srácok – mondja Roy Scheider az All that Jazz (Mindhalálig zene) című filmben. Talán nemcsak bennem, de sokunkban, témavezetőkben, konferencia-szervezőkben, a TMDT és Tehetségtámogatási Bizottság tagjaiban és a hallgatókban is jelen lehettet ez a híres mondat akkor, amikor a 37. OTDK konferencia a kezdetét vette. Kétévente egyszer kell fellépni az OTDK színpadán, akkor abban az előadásban lehet lenyűgözni a zsűrit, és erre készültünk az elmúlt másfél évben:

 

2023.

36. OTDK konferencia

2025.

37. OTDK konferencia

I.                 Helyezés

1

2

II.                Helyezés

3

4

III.              Helyezés

0

2

Különdíj

1

3

Összesen

5

11

 

A Műszaki és Informatikai Kar hallgatói a 37. OTDK konferencián megduplázták a két évvel korábban elért eredményeket!
Kari Díjazottak (lásd: Kapcsolódó tartalmak)


Összegzés:

A PTE MIK TMDT testülete a Tehetségtámogatási Bizottsággal karöltve szisztematikusan követi azt alapelvet, hogy mind az egyetem, mind a kar számára a TMDK-mozgalom fókusza az OTDK konferencián való szereplés sikeressége legyen. A fentebb közölt adatokból egyértelműen az látszik, hogy a kari TMDK-mozgalom erősödött, köszönhetően a támogatások hallgatói preferenciájú felhasználásának, amely ösztöndíjprogramokban realizálható.

Szerencsés helyzet, hogy az elmúlt időszakban két NTPHHTDK pályázaton is eredményesen szerepeltünk, amely pályázatok nem nyújtanak lehetőséget a hallgatói támogatásokra, így ezeket döntően a mozgalomban eredményesen részt vevő oktatók motivációjára igyekszünk használni.

A 38. OTDK konferenciáig, amelynek Műszaki Szekciója karunkon valósul meg, három kari konferenciát fogunk szervezni, igyekszünk megtartani az OTDK Gála konferencia rendezvényét, és végül, de nem utoljára szeretnénk, ha egyre több hallgató érezné, milyen az, amikor megmutathatja a tudását, milyen az, amikor magával ragadja a közönségét, és hogy hallja majd belül 2027-ben, a 38. OTDK szekció fellépése előtt: It’s showtime, folks!

dr. Németh Pál
TMDT-elnök

Kapcsolódó tartalmak