A Pécsi Tudományegyetem folyóiratainak támogatására 005_2023_PTE_RK
Pályázati cél:
A pályázat célja a Pécsi Tudományegyetem legnagyobb fejlődési potenciállal rendelkező tudományos, lektorált, open access folyóiratai számára anyagi és szakmai-módszertani támogatás biztosítása annak érdekében, hogy a folyóiratok középtávon, egy 3 éves fejlesztési program végére, alkalmassá váljanak az egyetemi rangsorok szempontjából is mérvadó adatbázisokba (Scopus, Web of Science) történő bekerülésre.
Pályázati beadási határidő: 2023.05.17. 23:59
Követelmények:
Pályázók köre:
A pályázati felhívásra pályázatot nyújthatnak be a PTE tudományos, lektorált, aktív, online, open access folyóiratainak szerkesztőségei. A pályázat benyújtása a folyóirat szerkesztőség nevében a PTE alkalmazásában álló főszerkesztő vagy a PTE alkalmazásában álló, benyújtásra felhatalmazott szerkesztőségi tag jogosult. Az elektronikus felületen a „további pályázók” menüpontban kérjük feltüntetni a folyóirat pontos elnevezését.
Kötelezően benyújtandó szakmai mellékletek
• Adatlap
- Szakmai vezető adatai: neve,születési dátuma, munkahelye, elérhetősége (telefon, e-mail), szakmai önéletrajz;
- Szerkesztőségre vonatkozó adatok: szerkesztőség összetétele, tagok affiliációja.
• Projektterv
- A folyóirat profiljára, múltjára vonatkozó alapvető adatok, reális helyzetértékelés;
- Pályázati felhívás 3.2. pontjában foglaltak ellenőrzéséhez szükséges releváns adatok megadása;
- Átfogó fejlesztési koncepció, amelynek részét képezi a nemzetközi láthatóság növelését célzó stratégia is;
- Vállalás arra vonatkozóan, hogy mikor tudják megkezdeni a Scopus- vagy Web of Science-jelentkezés folyamatát.
• Költségterv (kötelező sablonban töltve) Az első évre igényelt támogatás tervezett felhasználásának részletezése főbb költségkategóriánként.
Pályázat egyéb tartalmi elemei:
A pályázatok tartalmi értékelése során előnyt jelentenek, ezért kérjük a releváns adatokat a projekttervben szerepeltetni:
- Ha a folyóirat már indexált az alábbi nemzetközi adatbázisban valamelyikében: Ulrichsweb, EBSCO, ProQuest, ERIH Plus, DOAJ, HeinOnline vagy az adott szakterület(ek) releváns adatbázisaiba (utóbbiak feltüntetése esetén az ellenőrzést elősegítendő az adatbázis relevanciáját alátámasztó rövid indoklás is szükséges);
- A tudományterületi MTA-s folyóiratlistá(ko)n magasabb besorolással bír, mint az ugyanazon tudományterületet képviselő más pályázók (az ellenőrzés a Magyar Tudományos Művek Tára (továbbiakban: MTMT) alapján történik: https://support.mtmt.hu/mtalist/);
- Honlapja a nemzetközi adatbázisok formai elvárásrendszere szerint kialakított (az ellenőrzés alapjául szolgáló szempontrendszer megtalálható az alábbi tananyagban: https://pea.lib.pte.hu/bitstream/handle/pea/24050/04-ambrus-a-ja-tudomanyos-eredmenyek-lathatosaganak-novelese-pte-ektk-pecs-2021- KILD.pdf?sequence=1&isAllowed=y);
- A folyóirat nemzetközi szerkesztőgárdával, szerkesztői tanácsadó testülettel bír, és intézményi affiliációjuk a honlapon is feltüntetésre került; 3
- A folyóirat szerzői több országból kerülnek ki (a szerzőknek a cikkeken vagy a honlapon szereplő metaadatokban szereplő intézményi affiliációja kerül ellenőrzésre);
- A folyóirat rendelkezik angol nyelvű cikkekkel, de legalább a címek, kulcsszavak és absztraktok angol nyelven is elérhetőek a folyóirat honlapján is.
Fentiek teljesülését a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont, mint szakmai közreműködő minden pályázó esetén ellenőrzi.
Szakmai elvárások:
• Támogatott pályázat futamideje
A támogatott pályázat tervezhető futamideje maximum 3 év.
Az évenkénti beszámoló benyújtási kötelezettség teljesítését követően, adott évre vonatkozóan, a pályázatban vállaltak időarányos, sikeres teljesítése alapján a pályázati finanszírozás folytatásáról a tudományos rektorhelyettes dönt.
• Megvalósítás, mérföldkövek
A támogatást nyert folyóiratok a program indulását követő első 2 hónapban alapos átvilágításon esnek át, amelyet a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont mint szakmai közreműködő végez. A vizsgálat kiterjed a formai kritériumrendszer elemeire, a szerkesztőség összetételére, a folyóirat szerzőire, illetve a releváns adatbázisok (MTMT, Scopus, Web of Science) adataira alapuló idézettségre is.
A könyvtár által elkészített státuszriport alapján, a folyóirat célrendszeréhez alkalmazkodó, tudományterületre szabott fejlesztési pálya kerül kijelölésre a pályázati időszak végéig, meghatározott mérföldkövek mentén, amelyek ezt a célt hivatottak elősegíteni.
A támogatást nyert folyóirat szerkesztőségével szemben támasztott elvárás, hogy a könyvtár illetékes munkatársait a pályázat megvalósítási ideje során elérendő mérföldkövek közös kijelölése céljából felkeressék.
A programot átvilágítás zárja, amely megvizsgálja, hogy az éves vállalások milyen mértékben teljesültek.
A résztvevő folyóiratoktól elvárható a rendszeres, pontos megjelenés, ami azt jelenti, hogy a szerkesztőség által vállalt (és a honlapon feltüntetett) rendszerességgel a lapnak új számokkal kell jelentkeznie.
A megjelenést, valamint a kitűzött mérföldkövek teljesítését a PTE Egyetemi Könyvtár és Tudásközpont mint szakmai közreműködő vizsgálja és időszakosan a tudományos rektorhelyettes számára státuszriportot küld. A tudományos rektorhelyettes ennek ismeretében, az éves beszámoló benyújtási kötelezettség teljesítését követően dönt a támogatás további folytatásáról.
• Beszámoló benyújtása
A támogatott pályázó évente beszámoló benyújtására kötelezett.
• Támogatott pályázat zárása
A támogatott pályázat akkor tekinthető lezártnak, ha valamennyi benyújtott beszámoló elbírálásra került.
Elszámolható költségek:
• Személyi jellegű költségek
- A honlapon történő megjelenést és a szerkesztőségi munkát végző munkatársak személyi jellegű költségei (kapcsolódó járulékokat figyelembevételével),
- Könyvtári szakértői támogatószolgáltatások igénybevétele (elérendő mérföldkövek közös kijelölése, további, folyóirat-fejlesztéssel kapcsolatos könyvtári konzultációk igénybevételére).
• Dologi költségek
- Angol nyelvű szaklektorálás;
- Minőségi megjelenést lehetővé tevő tördelő szolgáltatás beszerzése;
- Nemzetközi kapcsolatépítéshez kapcsolódó dologi költségek;
- Hazai és nemzetközi, mozgósítható kapcsolati háló fejlesztéséhez kapcsolódó dologi költségek;
- Hatás és ismertség növelését célzó marketingtevékenységek.
• Befektetett eszközök és immateriális javak
- Pályázati célt közvetlenül szolgáló informatikai eszközök beszerzése.
Költségkorlátok:
• az elnyert támogatás minimum 10%-a Könyvtári szakértői támogatószolgáltatások igénybevételére fordítandó;
• az elnyert támogatás maximum 30%-a fordítható a pályázati célt közvetlenül szolgáló informatikai eszközök beszerzésére.
Amennyiben a pályázó a fentieken túl, más tevékenység vagy szolgáltatás igénybevételére fordítaná az igényelt támogatás egy részét, ennek részletes indoklását kérjük a költségtervben szerepeltetni. 5 4.3. Nem elszámolható költségek köre Nem számolhatóak el a projekt terhére azon költségek, amelyek nem kapcsolódnak a projekt megvalósításához.
Pályázat mértéke:
Igényelhető támogatás maximális összege pályázatonként: 5 000 000 Ft/év.
Jelen pályázat keretében támogatás az első évre igényelhető
Pályázat benyújtásának módja:
Pályázat kizárólag az erre szolgáló elektronikus rendszeren keresztül nyújtható be. Az elektronikus rendszer a PTE következő oldalán érhető el: https://eugyintezes.pte.hu/ugyintezes/login
Hasznos linkek, mellékletek, bővebb információ: https://eugyintezes.pte.hu/ugyintezes/login