MTA LENDÜLET PROGRAM 2024-2029

Pályázati cél:

Az MTA Lendület Program célja 2024-ben induló kutatócsoportok létrehozása, a hazai fiatal és nemzetközileg is elismert, tartósan kiemelkedő és növekvő teljesítményű vezető kutatóbázis erősítése nemzetközi szinten is kimagasló teljesítményű kutatók és kiemelkedő fiatal tehetségek külföldről történő hazahívásával, illetve itthon tartásával, és ezzel egyidejűleg a fiatal kutatók önállósodási törekvéseinek támogatása. A Lendület Program a kiválóság és a mobilitás együttes támogatására irányul, ennek megfelelően célja, hogy a befogadó kutatóhelyeken áttörő eredményeket ígérő kutatásokat végző kutatócsoportok számára biztosítson forrást. Két kategóriában lehet pályázni: induló és haladó

Pályázati beadási határidő: 2024. február 12. 16.00 (közép-európai idő szerint).

Bővebb tartalom

MTA LENDÜLET PROGRAM 2024-2029

Lendület I „Induló” kategória

Új, önálló kutatócsoportot alapító, fiatal kutatók hazahívását, illetve itthon tartását célzó támogatási forma ígéretes, új kutatási projektek megvalósítására. Azok a kiemelkedő és folyamatosan növekvő teljesítményt mutató, tehetséges fiatal kutatók pályázhatnak, akikre teljesülnek az alábbi feltételek: a) 40 évnél fiatalabb (1984. január 1. után született). b) PhD-fokozatát 2014. január 1. után és 2020. december 31. előtt szerezte meg. A kiskorú gyermeket nevelő kutató esetében a pályázó kutató kérésére a pályázati korhatár és a PhD megszerzési idejére vonatkozó határ megnövelhető: nők esetében gyermekenként 2 évvel vagy a tudományos fokozatszerzést követően gyermeknevelési céllal igénybe vett távollétek hosszával (ha az több, mint 2 év), férfiak esetében a gyermeknevelésre igénybe vett távollétek hosszával. c) Korábban rangos hazai (OTKA, MTA Bolyai) vagy nemzetközi posztdoktori vagy kutatási pályázatokon saját kutatási témával egyénileg vagy kutatócsoport-vezetőként támogatást nyert. d) Nem nyert korábban Lendület-támogatást kutatócsoport-vezetőként. A Lendület I támogatás csak egyszer nyerhető el.

A kategória nyertesei vállalják, hogy a Lendület-támogatás ideje alatt pályáznak az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) valamelyik kiválósági felhívására.

Lendület H „Haladó” kategória

Olyan pályázók számára, akik új, áttörő kutatási eredményeket ígérő téma kidolgozását vagy már jól működő, kiváló kutatási projektek folytatását tűzik ki célul. Azok a nemzetközileg is elismert, tartósan kiemelkedő és növekvő teljesítményű vezető kutatók pályázhatnak, akik már rendelkeznek kutatócsoport-vezetői tapasztalattal, vagyis saját kutatási téma kidolgozására Lendület (I, II), Élvonal vagy egyéb, a Lendület-támogatással összemérhető (pl. legalább 4-5 éves futamidejű alapkutatás, kiemelt támogatási összeggel) nemzetközi pályázatokon* nyertek támogatást a közelmúltban, és ez a projektjük még nem vagy az elmúlt 5 évben (2018 után) zárult le. Szintén pályázhatnak azok a kutatók, akik vezető kutatóként 2021. január 1-jét követően nyújtottak be pályázatot az ERC „Starting”, „Consolidator”, „Advanced” vagy „Synergy” kategóriák valamelyikében, és pályázatuk részt vett az értékelés második fordulójában, de nem nyert támogatást. Amennyiben a pályázónak folyamatban lévő támogatott kutatása van, akkor a jelenlegi pályázat kutatási tervében ki kell térnie az attól való eltérésekre. A kategória nyertesei vállalják, hogy a Lendület-támogatás 3. évének lezárulta előtt pályáznak az ERC „Consolidator” vagy „Advanced” kategóriájában, és a hároméves szakmai beszámolóban bemutatják ezt a pályázatot is. Mindkét kategória nyertesei esetén elvárás, hogy a pályázó kutatócsoport-vezető fiatal kutatócsoportot alakítson ki, ezzel is segítve a Lendület Program elsődleges célkitűzését, mely a hazai fiatal kutatói közösség erősítése és a fiatal kutatók önállósodási törekvéseinek támogatása. A támogatás vissza nem térítendő. Minimális összege évi 25 millió Ft, maximális összege a Lendület I kategóriában átlagosan évi 40 millió Ft, a Lendület H kategóriában átlagosan évi 50 millió Ft lehet. Az igényelt teljes támogatás legfeljebb 17%-a tervezhető rezsiköltségként. A támogató saját forrás meglétét nem követeli meg.

Pályázat mértéke: Min.25 millió Ft-50 millió Ft/év

Hasznos linkek, felhívás: