MTA LENDÜLET PROGRAM 2025-2030
Pályázati cél:
Az MTA Lendület Program célja a 2025-ben induló kutatócsoportok létrehozása, a hazai és nemzetközi szinten kiemelkedő kutatók hazahívása vagy itthon tartása, valamint a fiatal kutatók önállósodásának támogatása. A program a kiválóságot és a mobilitást ösztönzi, áttörő eredményeket ígérő kutatások finanszírozásával. Két pályázati kategória érhető el: induló és haladó.
Pályázati beadási határidő: 2025.február 28. 14:00 (közép-európai idő szerint).
MTA LENDÜLET PROGRAM 2025-2030
Pályázati beadási határidő: 2025.február 28. 14:00 (közép-európai idő szerint).
Lendület I „Induló” kategória
Új, önálló kutatócsoportot alapító, fiatal kutatók hazahívását, illetve itthon tartását célzó támogatási forma ígéretes, új kutatási projektek megvalósítására. Azok a kiemelkedő és folyamatosan növekvő teljesítményt mutató, tehetséges fiatal kutatók pályázhatnak, akikre teljesülnek az alábbi feltételek:
- 40 évnél fiatalabb (1985. január 1. után született),
- PhD-fokozatát 2015. január 1. után és 2021. december 31. előtt szerezte meg.
- Korábban rangos hazai (OTKA/NKKP, MTA Bolyai, MTA Prémium Posztdoktori) vagy nemzetközi posztdoktori vagy kutatási pályázatokon saját kutatási témával egyénileg vagy ezekkel összemérhető (időtartamban és támogatási összegben) nemzetközi posztdoktori vagy kutatási pályázatokon, saját kutatási témával, egyénileg vagy kutatócsoport-vezetőként támogatást nyert vagy 2022. január 1-ét követően az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) „Starting”, „Consolidator”, „Advanced” vagy „Synergy” pályázatán az értékelés második fordulójáig jutott;
- Nem nyert korábban Lendület-támogatást kutatócsoport-vezetőként.
- A kategória nyertese vállalja, hogy a Lendület támogatás ideje alatt pályázik az ERC valamelyik kiválósági felhívására, és záró szakmai beszámolójában bemutatja ezt a pályázatot is.
Lendület H „Haladó” kategória
Olyan pályázók számára, akik új, áttörő kutatási eredményeket ígérő téma kidolgozását vagy már jól működő, kiváló kutatási projektek folytatását tűzik ki célul.
Azok a nemzetközileg is elismert, tartósan kiemelkedő és növekvő teljesítményű vezető kutatók pályázhatnak, akik már rendelkeznek kutatócsoport-vezetői tapasztalattal az alábbi elvárások szerint:
a) saját kutatási téma kidolgozására Lendület (I, II, Célzott), Lendület I (Induló), Élvonal vagy egyéb, a Lendület támogatással összemérhető (pl. legalább 4-5 éves futamidejű alapkutatás, kiemelt támogatási összeggel) nemzetközi pályázatokon nyert támogatást, és a támogatás 2019. december 31. után ért véget. Korábban Lendület támogatást nyert pályázók az alábbi feltételek mellett pályázhatnak:
- 2025-ben záruló Lendület kutatás esetén feltétel, hogy a hároméves szakmai beszámoló minősítése „kiváló” volt,
- lezárt Lendület kutatás esetén feltétel, hogy a kutatás 2019. december 31. után zárult és záróminősítése „kiváló” volt.
Továbbá pályázhat az, aki 2022. január 1-ét követően ERC „Starting”, „Consolidator”, „Advanced” vagy „Synergy” pályázattal az értékelés második fordulójáig jutott.
Amennyiben a pályázónak folyamatban lévő támogatott kutatása van, akkor a jelenlegi pályázat kutatási projektjének rövid leírásában ki kell térni az attól való eltérésekre.
b) a kategória nyertese vállalja, hogy a Lendület támogatás harmadik évének lezárulta előtt pályázik az ERC „Consolidator” vagy „Advanced” kategóriájában és a hároméves szakmai beszámolójában bemutatja ezt a pályázatot is.
Mindkét kategória nyertesei esetén elvárás, hogy a pályázó kutatócsoport-vezető fiatal kutató-csoportot alakítson ki, ezzel is segítve a Lendület Program elsődleges célkitűzését, mely a hazai fiatal kutatói közösség erősítése és a fiatal kutatóknállósodási törekvéseinek támogatása.
Pályázat mértéke: minimum 25 millió Ft, maximum 40-50 millió Ft/év
Pályázat futamideje: minimum 3 év, maximum 5 év
Hasznos linkek, teljes felhívás:
A Lendület Program 2025. évi pályázati felhívása | MTA