Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

A PTE PMMIK sokszínű TDK munkájának támogatása c. NTP-TDK-14-0039 sz. pályázatról

A PTE (akkor még Pollack Mihály) Műszaki és Informatikai Kara 2015. január 23-i határidővel pályázatot nyújtott be az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiírt, Nemzeti Tehetség Program keretében megjelent „Az Országos Tudományos Diákköri Tanács által elismert TDK-műhelyek támogatása” c. pályázati felhívásra. A pályázati program célja szerint a támogatás a kari TDK munka színvonalasabbá és gazdagabbá tételéhez ad segítséget. Az elnyert támogatás összege 1.200.000 Ft, mely jelentősen segítette a kari TDK négy tudományos műhelyének szakmai munkáját.

A támogatás felhasználásával került megrendezésre a kari Tudományos Diákköri Konferencia 2014. novemberében. 7 szekcióban 31 dolgozat került megmérettetésre, melyek közül a legjobbakat javasolta a zsűri az országos versenyre való továbbjutásra.
Az elhangzott előadások rövid ismertetője, az előadók és konzulenseik neve, a zsűri tagjai, valamint a szekciók programja és helyszíne egy rezümé-kötetben került kiadásra, mely mind papíralapú, mind elektronikus változatban elérhető az érdeklődők számára.
A tudományos műhelyekben a kutatómunka folyamatosan zajlott, melyhez a pályázat segítségével irodaszereket, a laborok fejlesztéséhez vegyszereket és kis értékű eszközöket is sikerült beszerezni.
A színvonalas kutatómunka oktatók és hallgatók közös publikációit eredményezte. Több angol nyelvű cikk került elfogadásra és vár megjelenésre neves nemzetközi szaklapokban.
Az Országos TDK konferenciát megelőzően retorikai képzésre került sor, hogy a hallgatók előadói készségük fejlesztéséhez segítséget kapjanak. Az értékelő bizottság több szempontból értékelte és hasznos tanácsokkal látta el a hallgatókat.
A pályázati keret lehetőséget adott két tanulmányút lebonyolítására is 2015. júniusában, melyek tovább szélesítették a résztvevők szakmai ismereteit, és lehetőséget adtak a társintézmények hallgatóival, oktatóival közös tevékenységre is.
A Beton Kutatóműhely tagjai Budapestre látogattak, ahol a Szövetség’39 alkotóközösség vendégeként a MEETLAB alkotóházban ismerkedtek a betonozás technológiai aspektusaival, előadásokat hallgattak az elmúlt évek projektjeiről és a zsaluzási technológiákról. A program a BME és a MOME hallgatóinak részvételével zajlott, így tapasztalatcserére is jó alkalmat nyújtott.
A Víz és Szennyvízkezelési Tudományos Műhely tagjai Jánossomorján jártak egy kertészetben, ahol a zöldtetők csapadékvíz háztartásával és a zöldtetőkön átszivárgott csapadékvíz minőségével kapcsolatos ismertetőt hallgattak meg, valamint megismerkedtek a zöldtetők beültetésére alkalmas növényfajtákkal. Az elméletet hamarosan követte a gyakorlat: a kar egyik laborépületének tetején kialakításra került egy kísérleti zöldtető, ami további kutatások, mérések elvégzésére ad lehetőséget.

A TDK kutatóműhelyei folyamatosan várják az érdeklődő hallgatókat, akik a tantervi ismereteknél mélyebb, gyakorlatiasabb ismeretekre, oktatóikkal közös kutatásokra, izgalmas tudományos kihívásokra vágynak.

A kar TDK munkájához további sikereket kívánunk!