Pécsi Tudományegyetem logo Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar
Pécsi Tudományegyetem
Műszaki és Informatikai Kar

Villamosmérnöki (BSc)

7 félév

Nappali – állami ösztöndíjas és önköltséges.
Levelező – állami ösztöndíjas és önköltséges.

Villamosmérnöki alapképzés hagyományos és duális képzési formában, magyar és angol nyelven, valamint két telephelyen – Pécsett és Pakson.

Miért válaszd a villamosmérnöki képzést?

Szeretnél egy olyan pályát, ahol a szakmai kihívások folyamatosan megújulnak, és a mérnöki kreativitás valós ipari projekteken keresztül fejlődik?

A villamosmérnökök a modern társadalom „áramkörei”: ők tervezik és üzemeltetik azokat a rendszereket, amelyek az otthonok energiaellátásától kezdve a járművek intelligens vezérlésén át a mindennapi high-tech eszközök működéséig mindenhol jelen vannak. Nálunk megtudhatod, hogyan jut el az áram az erőművekből a háztartásokba, miként működnek a mikrokontrollerek vagy az önvezető technológiák, és te magad is részese lehetsz a fejlesztésüknek. A villamosmérnöki diplomával belépőt kapsz az innováció világába: részt vehetsz például zöldenergiás rendszerek tervezésében, orvostechnikai fejlesztésekben, intelligens épületek automatizálásában. Napjainkban egyre több vállalat keres fiatal tehetségeket, akik képesek lépést tartani a digitalizáció, a dolgok internete (IoT) és a mesterséges intelligencia fejlődésével.

Képzésünk gyakorlatorientált, és duális formában ipari partnereinknél éles környezetben sajátíthatod el a szakma legkorszerűbb fortélyait. Emellett számos hazai és nemzetközi szakmai versenyen mérheted össze a tudásodat másokkal, így már az egyetemi évek alatt is valós mérnöki kihívásokkal találkozhatsz. Aktív hallgatói közösségünk támogat, legyen szó csapatmunkáról, versenyekről vagy közösségi programokról. Csatlakozz hozzánk, és szerezz olyan piacképes diplomát, amellyel hazánkban, Európa-szerte, vagy akár a tengerentúlon is megállod a helyed!

Hol és milyen formában indul a képzés?

Pécsett nappali és levelező tagozat, magyar és angol nyelvű, hagyományos és duális képzési formák kombinációit kínáljuk, míg Pakson magyar nyelven, duális formában levelező tagozaton tanulhatsz. A hét féléves képzési idő során mindkét telephelyen kiemelten gyakorlatorientált oktatásban részesülsz, országosan és nemzetközileg is keresett villamosmérnöki diplomát kapsz.

A képzés különlegessége

A villamosmérnök képzésünk középpontjában a gyakorlatias megközelítés és a szoros ipari együttműködés áll. Már a tanulmányaid során valós ipari projekteken dolgozhatsz, vendégelőadásokon és szakmai tanulmányutakon vehetsz részt, valamint első kézből ismerkedhetsz meg a legújabb technológiákkal. Ebben kiemelt szerepe van a Pollack Expónak, a régió legnagyobb műszaki seregszemléjének, ahol vezető villamosipari cégek mutatják be innovációikat – így már hallgatóként kapcsolatokat teremthetsz leendő munkaadóiddal.
A gyakorlatorientált oktatást mind Pécsett, mind a paksi kihelyezett telephelyünk környezetében számtalan vállalat támogatja: szakembereik vendég kurzusokat tartanak, duális foglalkoztatást biztosítanak és részt vesznek a közös fejlesztési projektekben. Ennek köszönhetően hallgatóink számos hazai versenyen érnek el kimagasló eredményeket: az Irányítástechnikai Programozó (PLC) versenyeken rendszeresen dobogós helyezéseket szereznek, a Challenge.ON innovációs kihívásokon is sikerrel szerepelnek, valamint a tudományos diákköri konferenciákon (OTDK) is több dobogós helyet mondhatnak magukénak. Ezek a sikerek is bizonyítják, hogy az ipari környezetben megszerzett gyakorlati tudásra épülő felkészítésünk valóban versenyképes és piacorientált.

Főbb tantárgyak, ismeretkörök

Villamosmérnöki képzésünkben a méréstechnika, elektronika és digitális technika alapjaitól indulva ismerkedhetsz meg az irányítástechnika, a mikroelektronikai rendszerek, a villamosenergia-átalakítók, az energetikai rendszerek és a számítógép-hálózatok működésének elveivel. Mindezek mellett az épületinformatika és a beágyazott programozás is kiemelt szerepet kap, hogy átfogó képet kapj a modern műszaki rendszerek tervezéséről és üzemeltetéséről. A képzés végére olyan elméleti és gyakorlati tudással rendelkező villamosmérnökké válsz, aki képes komplex műszaki problémák megoldására, ipari folyamatok automatizálására és önálló fejlesztési feladatok ellátására, miközben csapatmunkában és projektmenedzsmentben is jártasságot szerez.

Elhelyezkedési lehetőségek

A villamosmérnökök ma Magyarországon és egész Európában is az egyik legkeresettebb mérnöki szakembergárdát alkotják. A Diplomás Pályakövető Rendszer adatai szerint a műszaki területen végzettek több mint 85%-a már fél éven belül elhelyezkedik. A munkalehetőségek itthon és külföldön is sokrétűek: dolgozhatsz az energiaiparban, ahol erőművek és elosztóhálózatok üzemeltetésében, fejlesztésében vesznek részt villamosmérnökök, vagy az ipari automatizálás és a járműgyártás területén, ahol a legmodernebb elektronikai rendszereket tervezheted. Szintén izgalmas lehetőséget kínálnak a mikroelektronikai fejlesztőközpontok és az innovatív startupok, ahol cutting-edge technológiákon dolgozhatsz. Több nemzetközi vállalat kifejezetten keresi a magyar műszaki tudást, így akár az itthoni képviseleteiknél vagy más európai országban is könnyen elhelyezkedhetsz. A villamosmérnöki diploma így nem csupán stabil megélhetést, de hosszú távú szakmai fejlődési lehetőséget is garantál, mind hazai, mind nemzetközi szinten.

Azok jelentkezését várjuk, akik

a terület iránt lelkesen érdeklődnek, akik szívesen foglalkoznak műszaki problémákkal, és szeretnének a modern technológiák alakítói lenni. Ha vonzanak az elektronikai eszközök, az automatizált rendszerek vagy az intelligens megoldások, nálunk a helyed. Nem számít, hogy a középiskolában már sokat kísérleteztél-e különféle áramkörökkel, vagy csak most kezdtél el mélyebben érdeklődni az innovatív műszaki megoldások iránt – a fontos, hogy nyitott légy az új ismeretekre, szeress alkotni és fejlődni. Képzésünk a kreatív mérnöki szemlélet és a problémamegoldó gondolkodásmód kialakítását támogatja, ezért akkor is jó választás, ha célod a folyamatos szakmai fejlődés, és részt akarsz venni a jövő technológiájának formálásában.

A szakképzettség megnevezése az oklevélben

Villamosmérnök (Electrical Engineer)

Specializációk

- beágyazott mikroszámítógépes rendszerek (Pécsett)
- létesítmények villamosítása és automatizálása (Pécsett, Pakson)

Amennyiben a képzéssel kapcsolatban kérdésed van

Informatika és Villamos Intézet

KISANDER Zsolt
mb. tanszékvezető
+36 72 503 650 / 23901
zsolt.kisander@mik.pte.hu

DR. KVASZNICZA Zoltán
villamosmérnöki szakfelelős
+36 72 503 650 / 23859
kvasznicza.zoltan@mik.pte.hu