High Performance Computing (HPC) kutatócsoport

A kutatócsoport neve:
High Performance Computing (HPC) kutatócsoport
Annak az intézetnek a neve, amelynek keretében a kutatócsoport működik:
Informatika és Villamos Intézet

A kutatócsoport vezetője, tudományos fokozata
Név Tudományos fokozat Státusz Tanszék
Dr. Iványi Péter PhD egyetemi tanár Rendszer és Szoftvertechnológia
A kutatócsoport állandó tagjai
Név Tudományos fokozat Státusz Tanszék
Dr. Várady Géza PhD egyetemi docens Műszaki Informatika
Dr. Sári Zoltán PhD egyetemi docens Műszaki Informatika
Magoules Frederic PhD egyetemi tanár Rendszer és Szoftvertechnológia
Novák Péter szakoktató Rendszer és Szoftvertechnológia
A kutatócsoport kutatási területe
A fejlett és modern kutatások, mint például a részletes és többszintű szimulációk, adatelemzések és nagyméretű számítások manapság meghaladják egyetlen számítógép kapacitását. A számítási teljesítmény összetettsége miatt ezeket az igényeket egyre nehezebb kielégíteni, bár a klaszterrendszerek és szuperszámítógépek, amelyek több száz processzorból, illetve terabájt-petabájt nagyteljesítményű tárolókból állnak, és a szorosan integrált GPU rendszerek egyre inkább képesek kielégíteni a jelentkező igényeket.

Ugyanakkor az erős hardver mellett az ezeken a rendszereken futó szoftvereket is meg kell írni, hogy kihasználják az adott rendszeren rendelkezésre álló számítási teljesítmény előnyeit. Ezeknek a hardware és a software rendszerek a kombinációja a nagy teljesítményű számítástechnika (HPC) területe.
A kutatócsoport kutatási célja
A nagy teljesítményű számítástechnikai kutatócsoport (HPC) egyik fő célja a nagy teljesítményű számítástechnikai architektúrák és módszerek felhasználása, a mérnöki szimulációk és bioinformatikai alkalmazások fejlesztése és felgyorsítása.

Ennek keretében a csoport arra törekszik, hogy az új technológiákban élén járjon, és úttörő szerepet töltsön be a feltörekvő trendekben, mint például a GPU rendszerek és számítási felhők (Cloud Computing). A kutatócsoport új matematikai módszereket is fejleszt.
Oktatási, Kutatási és Innovációs gráf

2020 - 2023 MTMT adat